• SSL Bezpieczne zakupy

  • 14 dni na zwrot towaru

  • Szybka wysyłka

  • Korzystne ceny

  • Sprawdzona jakość

Sterylizacja - 5 kroków do sterylnych narzędzi

Sterylizacja - 5 kroków do sterylnych narzędzi

Prowadząc salon kosmetyczny, studio tatuażu czy gabinet dentystyczny, pojęcia dezynfekcji i sterylizacji nie są dla nikogo zaskoczeniem. Są to dwa podstawowe zabiegi chroniące zdrowie usługodawców oraz klientów. Co to jest sterylizacja, czym różni się od dezynfekcji oraz dlaczego jest istotna? Sprawdzamy!

Sterylizacja a dezynfekcja - różnice

Oba te procesy mają na celu pozbycie się drobnoustrojów. Wbrew powszechnej opinii nie stosuje się ich jednak zamiennie, a razem. Każda prawidłowo przeprowadzona sterylizacja, musi być poprzedzona dezynfekcją.

Dezynfekcja to w skrócie zniszczenie jak największej ilości drobnoustrojów. Do tego celu stosuje się specjalne preparaty chemiczne.

Sterylizacja termiczna natomiast to proces wytworzenia pary wodnej o temperaturze 134 stopni Celsjusza. Niweluje ona wszelkie formy życia, również przetrwalniki mikroorganizmów.

Jak zatem można się domyśleć, w branżach usługowych, gdzie mamy do czynienia bezpośrednio z klientem, oba te procesy są niezbędne. Tylko w ten sposób można zagwarantować bezpieczeństwo sobie i klientom.

Sterylizacja od A do Z

Najpopularniejsza jest metoda sterylizacji termicznej. Do jej przeprowadzenia niezbędny jest autoklaw. Urządzenie to wytwarza parę z wody destylowanej oraz niezbędną do całego procesu próżnię. Cena urządzenia może wydawać się duża, ale przy prężnie działającym gabinecie, bardzo szybko się zwraca. Można również wspomóc się sterylizacją wykonywaną przez zewnętrzną firmę.

Pakowanie narzędzi

Zdezynfekowane i suche narzędzia umieszczamy w specjalnych torebkach lub rękawach. Jest to niezwykle ważne, ponieważ pozwala zachować sterylność narzędzi. Dlatego też otwarcie opakowania przy kliencie jest bardzo pożądaną praktyką. Torebki i rękawy umieszczamy na tackach autoklawu.

Testy do sterylizacji

Pamiętaj, aby do każdej sterylizacji używać testów paskowych! W trakcie trwania programu zmienia on swój kolor. Jest to czynność, która gwarantuje, że sterylizacja przebiegła prawidłowo.

Zeszyt kontroli

Sterylizacja jest procesem, który należy ściśle kontrolować. W dokumentacji musi się znaleźć data i godzina, kolejny numer procesu oraz poszczególne narzędzia, które były sterylizowane.

Dobór programu

Autoklawy posiadają różne programy do sterylizacji. Jeśli nie segregujemy narzędzi przed procesem, warto wybrać program długi. Daje on gwarancję prawidłowej sterylizacji wszystkich przyborów jednocześnie.

Sterylizacja – zakończenie

Po zakończeniu procesu należy ostrożnie wyjąć tacki z autoklawu i wystudzić. Zużyte paski testowe wpinamy do zeszytu kontroli, a gotowe do użytku narzędzia w torebkach stemplujemy odpowiednim numerem.

Tylko prawidłowo przeprowadzona sterylizacja może zagwarantować zdrowie i zadowolenie klientów.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl