• SSL Bezpieczne zakupy

  • 14 dni na zwrot towaru

  • Szybka wysyłka

  • Korzystne ceny

  • Sprawdzona jakość

PRZYŁBICA CZY MASECZKA? OCHRONA NIE TYLKO W CZASIE PANDEMII

PRZYŁBICA CZY MASECZKA? OCHRONA NIE TYLKO W CZASIE PANDEMII

Bezpieczeństwo epidemiologiczne w ostatnim czasie stało się podstawowym dobrem w globalnym społeczeństwie. Wśród wielu zasad, jedną z podstawowych jest powszechny obowiązek zakrywania ust i nosa. Najczęstszym rozwiązaniem jest wyposażenie się w przyłbicę czy maseczkę. W wielu krajach takie zachowanie jest normą i każda osoba mająca jakiekolwiek objawy przeziębienia lub grypy, obligatoryjnie zakrywa część twarzy materiałem. Tak się dzieje na przykład w Japonii i nikt z tego powodu nie wszczyna awantur. Jest to bowiem troska o komfort i zdrowie współużytkowników przestrzeni publicznej.

 

Jak prawidłowo nosić przyłbicę czy maseczkę? 

Prawidłowe zakrywanie ust i nosa jest kluczowe w zabezpieczeniu innych przed zakażeniem. Bez względu na to, czy nosisz przyłbicę czy maseczkę, obligatoryjnie zakrywaj usta i nos. Pozwala to zminimalizować ryzyko zakażenia drogą kropelkową niemal wszystkich chorób roznoszących się wraz z wdychanym powietrzem. Pamiętaj, że wirusy i bakterie transportowane są na kolejne osoby na mikroskopijnych kroplach wody. Wyłapywanie ich za pomocą tkaniny albo zatrzymywanie na szybce sprawia, że potencjalnie niebezpieczna mgiełka nie przenosi się na innych ludzi. Oczywiście nie daje to stuprocentowej gwarancji, że unikniesz kontaktu z patogenami, ale zwiększa twoje bezpieczeństwo wielokrotnie.

 

Jakie wady i zalety ma maseczka, a jakie przyłbica?

Do zakrywania ust i nosa najczęściej stosujemy maseczki i przyłbice. Są to atrybuty niemal niezbędne w przestrzeni publicznej i niemal każdy powinien ich używać. Stosowanie maseczek płóciennych jest rekomendowane przez WHO z kilku względów. Po pierwsze, materiał skuteczniej wyłapuje mikrokrople wody, a wraz z nimi wirusy i bakterie. Ponadto, zasłania ona szczelnie znaczącą część twarzy, a tym samym nie pozwala na ulatnianie się niebezpiecznych patogenów poza krawędziami maseczki. Przyłbice także są wystarczalnym środkiem zabezpieczającym. Nie są tak skuteczne, bo jedynie ograniczają dystans, jaki pokonuje zakażająca mgiełka. Pozwalają jednak na swobodniejsze oddychanie, doceniają to szczególnie osoby starsze i cierpiące na choroby płuc.

 

Zachowanie maseczki i przyłbicy w czystości

Szczególnie istotne, z punktu bezpieczeństwa sanitarnego, jest zachowanie maseczki i przyłbicy w stanie jałowym. Pierwsze z nich wymagają częstego prania i prasowania, gdyż w tkaninie gromadzi się wiele patogenów. Natomiast przyłbicę wystarczy przetrzeć codziennie szmatką nasączoną płynem dezynfekującym. Ponadto są wielokrotnego użytku i można je stosować długotrwale. Zupełnie inaczej jest, gdy zasłaniamy usta i nos materiałem. Wzmożone pocenie się twarzy i wydychane powietrze sprawiają, że na naszej twarzy zbiera się niezliczona ilość patogenów. Dlatego też ważne jest odkażanie samej maseczki. Absolutnie niedopuszczalne jest wielokrotne użytkowanie jednorazówek, takie zachowanie jest karygodne i niesie wiele niebezpieczeństw osobom noszącym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl