• SSL Bezpieczne zakupy

  • 14 dni na zwrot towaru

  • Szybka wysyłka

  • Korzystne ceny

  • Sprawdzona jakość

Jak segregować odpady medyczne? Poznaj najważniejsze zasady!

Jak segregować odpady medyczne? Poznaj najważniejsze zasady!

Jednorazowe produkty ochronne są praktyczne i bezpieczne. Wykorzystanie ich w branży medycznej, zwiększa bezpieczeństwo i komfort pracy, pozwalając jednocześnie zachować precyzję ruchów i swobodę działania. Niestety – takie akcesoria to także odpady medyczne. Jak prawidłowo je segregować i w jaki sposób utylizować? Taka wiedza pozwoli Ci zadbać o bezpieczeństwo także po zakończonej pracy.

 

Odpady medyczne w definicji

Umiejętność segregacji odpadów medycznych to nie wszystko. Warto wiedzieć, które śmieci są określane tym mianem. W myśl definicji należą do nich odpady, które powstają w wyniku udzielania świadczeń zdrowotnych, a także – prowadzenia badań i eksperymentów naukowych.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowego postępowania z odpadami medycznymi. Zgodnie z nim odpady medyczne muszą być odpowiednio segregowane. Służą temu worki i pojemniki w różnych kolorach. Troska o utrzymanie porządku i rozważne wyrzucanie zużytych produktów ochronnych i innych pozytywnie wpływa na jakość i bezpieczeństwo pracy. Nieodpowiedzialne składowanie takich opadów może bowiem stanowić niebezpieczeństwo zarówno dla życia, jak i zdrowia.

 

Kolory worków i pojemników – sprawdź, jak segregować odpady medyczne!

Prawidłowa segregacja odpadów medycznych nie wymaga specjalistycznych szkoleń. Istotna jest natomiast znajomość podstawowych zasad. Poznaj obowiązujące kolory worków i pojemników i sprawdź, z którego rozwiązania Ty będziesz korzystał najczęściej.

 

Worki czerwone

Worki czerwone, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia przeznaczone są do segregacji najbardziej niebezpiecznych odpadów. Ważne, by znalazły się właśnie w tym worku – wyrzucone w inny sposób, mogą wywołać niebezpieczne choroby u ludzi i zwierząt.

Odpady medyczne, które koniecznie powinny znaleźć się w czerwonym worku to: części ciała, krew i konserwanty umożliwiające jej przechowywanie, a także odpady zawierające żywe drobnoustroje chorobotwórcze i ich toksyny, zainfekowane pieluchomajtki oraz resztki pożywienia z oddziałów zakaźnych.

 

Worki żółte

Worki żółte to miejsce na mniej niebezpieczne odpady medyczne, takie jak: chemikalia i odczynniki chemiczne, leki cytotoksyczne i cytostatyczne oraz odpady amalgamatu dentystycznego.

 

Worki niebieskie, czarne lub zielone

Worki w kolorach niebieskim, czarnym lub zielonym są przeznaczone do składowania jednorazowych produktów ochronnych, narzędzi chirurgicznych oraz leków, które nie kwalifikują się do pojemników czerwonych i żółtych.

 

Warto pamiętać, że wszystkie odpady medyczne muszą być segregowane w miejscu ich powstawania, a następnie zabierane do sztywnych pojemników w odpowiednich kolorach.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl